reklama
kategoria: Dziecko
22 marzec 2025

Egzekwowanie szczepień obowiązkowych jest trudne

zdjęcie: Egzekwowanie szczepień obowiązkowych jest trudne / v37151065
v37151065
Egzekwowanie szczepień obowiązkowych dzieci jest trudne i żmudne – oceniła zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego inspektora sanitarnego Agnieszka Wabik. Dodała, że nakładanie grzywien nie przekonuje rodziców, więc najważniejsze jest odwoływanie się do rozsądku.
REKLAMA

Agnieszka Wabik przypomniała, że terminy szczepień obowiązkowych dzieci wynikają z kalendarza szczepień.

"Gdy rodzice nie zgłoszą się w terminie z dzieckiem do przychodni POZ na szczepienia, wszczynane jest postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem postanowień o nałożeniu grzywny. Postępowanie jest żmudne i trudne. Pacjenci odwołują się od decyzji do sądu administracyjnego. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w Polsce, należy kłaść nacisk na edukowanie, jakim dobrodziejstwem są szczepionki. Należy przekonywać rodziców, że poprzez szczepienia mogą uchronić i ustrzec dzieci przed chorobami" – powiedziała.

Warmińsko-mazurski sanepid podał, że w tym roku do 19 marca wystawił 10 postanowień o nałożeniu grzywny i nałożeniu opłaty za czynności egzekucyjne. W 2022 r. wydał takich decyzji 40, w 2023 r. – 38, a w 2024 r. – 67.

Od 2014 r. do 19 marca 2025 r. wystawił 499 postanowień o ukaraniu grzywną rodziców, którzy nie zaszczepili dziecka według kalendarza szczepień. Na te postanowienia rodzice składają skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W 2023 r. zaskarżyli 6 decyzji ws. nałożenia grzywny, w 2024 r. – 13, a w tym roku do 19 marca złożyli dwie skargi.

Wabik podała, że wśród sezonowych zakaźnych chorób najwięcej w tym roku było zachorowań na grypę -13,5 tys. Na RSV zachorowało 1739 pacjentów. Na COVID-19 zanotowano 320 zachorowań.

Wśród powracających zakaźnych chorób najwięcej w 2024 r. było zachorowań na krztusiec – 345 przypadków. W tym roku zanotowano 86 takich przypadków. W 2024 r. sanepid zanotował jeden przypadek hospitalizacji pacjenta, u którego stwierdzono odrę i cztery przypadki hospitalizacji pacjentów z różyczką. W tym roku do szpitala trafił jeden pacjent z różyczką.

Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski zapowiedział rozpoczęcie na początku kwietnia kontroli kart szczepień obowiązkowych wszystkich dzieci w Polsce. Według niego kontrola dostarczy rzeczywistych danych o tym, ile z nich jest niezaszczepionych.

W Polsce obowiązek szczepień ochronnych ze względu na wiek obejmuje około 7,5 mln dzieci i młodzieży.

Obligatoryjność szczepień nakłada ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz rozporządzenie ministra zdrowia. Obecnie obowiązek dotyczy ochrony przed 13 chorobami zakaźnymi.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała w swoim raporcie (opublikowanym w listopadzie 2024 r.), że brakuje dokładnych danych o liczbie osób, które powinny być zaszczepione, ilu osobom wykonano szczepienia i o liczbie odmów. Ze gromadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego danych wynika, że liczba odmów szczepień wzrosła z ok. 40 tys. w 2018 r. do ponad 87 tys. w 2023 r. (to ostatnie dostępne dane). NIK ostrzega, że dalszy wzrost odmów szczepień może doprowadzić do wybuchu epidemii groźnych dla życia chorób. (PAP)

ali/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce