reklama
26 luty 2025

Filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury powstanie w Gdańsku

zdjęcie: Filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury powstanie w Gdańsku / v21600912
v21600912
W Gdańsku powstanie filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Placówka będzie trzecią w kraju i pierwszą w Polsce północnej jednostką kształcenia kadr dla potrzeb prokuratur i sądów.
REKLAMA

Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości w komunikacie poinformowało, że w sprawie powstanie filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) podpisano w Warszawie porozumienie z dyrektorem KSSiP Piotrem Girdwoyniem, prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego Anna Jurkowską-Zeidler i wiceministrem sprawiedliwości Arkadiuszem Myrchą.

Filia KSSiP w Gdańsku będzie pierwszą w Polsce północnej. Umożliwi młodym prawnikom z regionu dostęp do wysokiego poziomu kształcenia. Placówka będzie kształcić aplikantów sądów i prokuratury, sędziów, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów i urzędników. Do tej pory przyszli sędziowie i prokuratorzy szkolili się w Krakowie. Z kolei w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej w Lublinie prowadzone są szkolenia i doskonalenia zawodowe dla kadr sądownictwa i prokuratury.

"(...) Celem tej inicjatywy jest zachęcenie absolwentów prawa z północnej Polski do podjęcia szkolenia na przyszłych prokuratorów i sędziów. Obecne umiejscowienie szkoły głównie w Krakowie powoduje znaczną dysproporcję w liczbie kandydatów z północnej i południowej Polski" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Przedstawicielka UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler podkreśliła, że będzie to wzrost prestiżu kształcenia prawniczego na Wydziale Prawa i Administracji UG, ale także strategiczny krok w kierunku wzmacniania Gdańska jako centrum kształcenia prawniczego.

"Już teraz myślmy o nowych inicjatywach badawczych i dydaktycznych związanych z wymiarem sprawiedliwości. Możliwe są także wspólne inicjatywy edukacyjne oraz dodatkowe elastyczne ścieżki kształcenia nie tylko dla kadry sądów i prokuratur, ale także innych korporacji prawniczych na Pomorzu" – powiedziała.

Dodała, że uczelnia liczy na to, że filia KSSiP w Gdańsku będzie impulsem dla dobrych zmian dla całego środowiska prawniczego w regionie.

W komunikacie resort podał, że wymiar sprawiedliwości w Polsce od lat zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Jednym z głównych czynników jest niedostateczna liczba absolwentów studiów prawniczych z województw północnej i środkowej Polski. Utrudnia to obsadzanie etatów orzeczniczych w sądach i prokuraturach zlokalizowanych w mniejszych miastach tych regionów.

Resort podkreślił, że utworzenie filii KSSiP w Gdańsku jest ważnym krokiem w kierunku poprawy dostępu do edukacji prawniczej w północnej Polsce, a także wzmocnienia kadry sądownictwa i prokuratury w regionie.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury powstała na mocy ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nadzoruje ją minister sprawiedliwości. Działalność rozpoczęła 4 marca 2009 r.

Jest to jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne i ustawiczne kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce.

Do jej zadań należy m.in. prowadzenie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, aplikacji uzupełniającej sędziowskiej i uzupełniającej prokuratorskiej. Ma dostarczyć aplikantom niezbędnej wiedzy i praktycznego przygotowania do zajmowania stanowisk sędziego i asesora sądowego, prokuratora i asesora prokuratury.

W ramach swoich zadań przeprowadza szkolenia i doskonalenia zawodowe sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury. Prowadzi także szkolenie i doskonalenie zawodowe referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów zawodowych i urzędników sądów i prokuratury w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych.

Ponadto prowadzi analizy i badania służące ustaleniu kompetencji i kwalifikacji wymaganych na stanowiskach pracy w sądach i prokuraturze w celu ich wykorzystania w działalności szkoleniowej. (PAP)

pm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce