Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę
Od 1 lipca kobiety zmagające się z endometriozą mogą liczyć na bezpłatną, kompleksową opiekę w ośmiu ośrodkach medycznych w Polsce. Nie obowiązuje rejonizacja. Pacjentki mają opiekę nie tylko lekarza specjalisty, ale także m.in. pielęgniarki, fizjoterapeuty i dietetyka.
Kierownik Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Leczenia Endometriozy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Krzysztof Szyłło, powiedział w środę, że oprócz zabiegów szpitale dają też specjalistyczną diagnostykę, która pozwala na wychwytywanie i umiejscowienie wszystkich ognisk endometriozy u pacjentki i dzięki temu można usunąć zmiany chorobowe podczas jednej operacji.
– Chodzi o to, aby wykryć, a później usunąć za jednym razem wszystkie ogniska endometriozy u pacjentki i uwolnić ją od bólu, a u kobiet starających się o dziecko zwiększyć szanse na ciążę – powiedział prof. Szyłło.
Szef kliniki dodał, że szpital jest przygotowany do realizacji programu, bo co roku leczy u siebie około 150 kobiet z endometriozą. W Polsce choruje na nią co dziesiąta kobieta, ale u kobiet leczących się z powodu niepłodności wskaźnik ten wzrasta do 50 proc.
Dr Martyna Masternak z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Leczenia Endometriozy ICZMP w Łodzi dodała, że diagnostyka tego schorzenia jest trudna i długotrwała. Trwa nawet 7-10 lat.
– Dlatego do badań potrzebny jest wysokospecjalistyczny sprzęt i doświadczenie lekarza. Nawet badanie USG powinien wykonywać ekspert w tej dziedzinie – dodała dr Masternak.
Rzecznik szpitala Adam Czerwiński poinformował, że pacjentki już mogą zgłaszać się do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają niezbędne informacje o procedurach diagnozowania i leczenia choroby.
Programu kompleksowego leczenia endometriozy prowadzi osiem szpitali w Polsce: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, Katowickie Centrum Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny, Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Wielkopolskie Centrum Onkologii. W tym roku w planie finansowym NFZ przeznaczone są dla nich łącznie 24 mln zł.
Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do endometrium (błony śluzowej wyścielającej macicę) pojawia się poza jej jamą – najczęściej w obrębie jamy brzusznej, na jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym czy jelitach. Najczęstsze jej objawy to bolesne miesiączki, przewlekły ból miednicy mniejszej i niepłodność. (PAP)
jus/ joz/
