Do matury przystąpi ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych
Wśród absolwentów z wcześniejszych roczników są osoby, które zdecydowały się: przystąpić do matury po raz pierwszy, przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłym roku, a także osoby, które chcą przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik.
CKE podała też, że najczęściej wybierany przez maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, przedmiotem zdawany na poziomie rozszerzonym jest język angielski. Na drugim miejscu jest matematyka, a na trzecim geografia.
Matury w sesji głównej przeprowadzone zostaną w dniach 5-24 maja. Sesję egzaminów pisemnych zaplanowano na 5-22 maja, a ustnych od 9 do 24 maja.
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym - majowym, zaplanowana została na 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca.
Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą dodatkowo przystąpić do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego z tego języka.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy przedmiotów do wyboru zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia mogą nie przystąpić obowiązkowego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby uzyskać takie zwolnienie, trzeba złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub z przedmiotów dodatkowych. Trzeba to zrobić nie później niż na 2 tygodnie przed terminem egzaminu maturalnego.
Z aktualnych danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że informację o rezygnacji z egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 3,1 proc. maturzystów, maturzystów tegorocznych absolwentów. CKE zastrzega, że odsetek osób, które nie przystąpią do egzaminu maturalnego z żadnego przedmiotu dodatkowego, może ulec zmianie po 22 kwietnia br. Wtedy upływa termin na przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne informacji złożonych rezygnacjach.
Deklaracje o chęci zdawania tylko jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 37,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 30,2 proc., trzy egzaminy – 23,9 proc., cztery egzaminy – 4,7 proc., pięć egzaminów – 0,5 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.
Wśród tegorocznych absolwentów najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 197,9 tys., czyli 71,9 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 71 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 25,8 proc. Trzecia jest geografia - chętnych jest 62,9 tys. absolwentów (22,9 proc.). Na czwartym miejscu znalazł się język polski na poziomie rozszerzonym - 51,6 tys. (18,8 proc.), na piątym: biologia - 44,4 tys. (16,1 proc.), na szóstym: chemia - 21,2 tys. (7,7 proc.), na siódmym: wiedza o społeczeństwie - 16,4 tys. (6,0 proc.), na ósmym: historia - 15,3 tys. (5,6 proc.), na dziewiątym: fizyka - 14,7 tys. (5,4 proc.), na dziesiątym: informatyka - 8,6 tys. (3,2 proc.).
Maturzysta, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, a zadeklarował chęć zdawania go na maturze, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z tego przedmiotu.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Natomiast maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.(PAP)
dsr/ jann/
