Wiceminister cyfryzacji zapowiedział program rozwoju AI w metropolii
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt nowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 r. Wskazało w nim cztery ośrodki wiodące: Kraków, Poznań, Warszawę i Wrocław. Rada Miasta Katowice wystosowała apel, aby wśród nich uwzględnić także Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
"Będziemy tworzyć specjalny program operacyjny dla Śląska i Zagłębia, żeby maksymalnie wykorzystać ten potencjał, który jest dzisiaj i będzie do 2030 r. (…) Możemy się spodziewać szeroko zakrojonej współpracy między Ministerstwem Cyfryzacji a metropolią dla zbudowania programu operacyjnego na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji" – powiedział Standerski. Wskazał, że przy wyborze ośrodków wiodących kluczowe było kryterium posiadania superkomputera, którego nie ma obecnie w GZM.
Wiceminister zaznaczył, że najważniejsze nie jest to, gdzie konkretnie w nowej polityce rozwoju sztucznej inteligencji zapisana zostanie rola GZM. "Dużo większe znaczenie ma to, jakie rzeczywiście inwestycje zrealizujemy i w jaki sposób będziemy wykorzystywać sztuczną inteligencję w regionie" – podkreślił.
Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak poinformował, że metropolia złoży szereg uwag do projektu nowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji.
"Wskazaliśmy, że równie ważny, co posiadanie superkomputera, jest potencjał ludzki, realizowane projekty, know-how i myślę, że te argumenty spotkały się z pozytywnym przyjęciem. (…) Umówiliśmy się już z ministerstwem, żeby wypracować rozwiązania korzystne dla GZM" – powiedział Karolczak.
Ocenił, że przy obecnych możliwościach technologicznych "nie ma znaczenia, czy superkomputer jest w Katowicach, Gliwicach czy Poznaniu", a liczy się zarówno umiejętność wykorzystania jego mocy obliczeniowych i tworzenia algorytmów, jak i testowania konkretnych rozwiązań w praktyce. Wskazał, że złożona z 41 gmin GZM to "doskonałe laboratorium badawcze".
Przewodniczący zarządu GZM zaznaczył, że trwa projektowanie superkomputera dla Politechniki Śląskiej.
W apelu katowiccy radni wskazali, że na terenie GZM działa 26 uczelni wyższych. Podkreślili, że to 41 gmin o powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,1 mln osób, działa 280 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 8 proc. PKP kraju.
"Przemiany, które przechodzimy, wymagają określonego wsparcia i na to wsparcie liczymy. Jeżeli nie górnictwo, jeżeli nie hutnictwo, jeżeli nie przemysł ciężki, to musimy znaleźć inne rozwiązanie i tym rozwiązaniem na pewno jest branża IT, która od dawna rozwija się w Katowicach" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa w poniedziałek.
Przypomniał, że w Katowicach powstaje hub gamingowo-technologiczny, który ma być impulsem do rozwoju nowoczesnych technologii w regionie. To miejsce przeznaczone przede wszystkim dla branży gamingowej i technologicznej, w tym działalności związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.
Prezydent Katowic ocenił, że GZM jest "dobrym kandydatem, aby znaleźć się na mapie sztucznej inteligencji w Polsce jako ośrodek wiodący" i zapowiedział dalsze starania o uwzględnienie w tym gronie.
Projekt nowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 r. przewiduje inwestycje w ośrodki rozwoju sztucznej inteligencji. Ministerstwo planuje m.in. uruchomienie specjalistycznego, ogólnodostępnego modelu sztucznej inteligencji, a także udostępnienie 100 tys. otwartych danych. Inicjatywy te mają być systematycznie rozszerzane.
Wizja resortu zakłada, że Polska stanie się jednym z europejskich liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ma do tego doprowadzić stworzenie skoordynowanego systemu godnej zaufania sztucznej inteligencji, działającej na rzecz rozwoju gospodarki i dobrostanu społecznego.(PAP)
pato/ pad/
