30 proc. banków zainteresowane udziałem w procesach odbudowy Ukrainy
Białek bierze udział w odbywającym się w Sopocie Europejskim Forum Nowych Idei. W trakcie panelu poświęconego odbudowie Ukrainy stwierdził, że zaplanowanie pomocy materialnej i odbudowy gospodarki Ukrainy po wojnie to wyzwanie o ogromnej skali, które wymaga skoordynowania współpracy międzynarodowej, przemyślanych działań oraz długoterminowej strategii.
"Dla Polski i naszej gospodarki to także wyzwanie gospodarcze oraz społeczne. Polscy przedsiębiorcy, w tym także sektor bankowy są zainteresowani udziałem w tym procesie" - zaznaczył.
Podkreślił, że od początku ataku Rosji na Ukrainę polskie banki uczestniczą we wsparciu humanitarnym uchodźców.
W trakcie wystąpienia przedstawił wyniki badania, które Związek Banków Polskich przeprowadził wśród banków.
Wynika z niego, że banki komercyjne w Polsce we współpracy z instytucjami rozwoju mogą skutecznie wspierać krajowe przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy. Jednak - co podkreślił prezes Białek - przed zakończeniem aktywnej fazy konfliktu zbrojnego trudno będzie o podjęcie aktywnych form finansowania działalności gospodarczej klientów banków na terenie Ukrainy na szeroką skalę.
"30 proc. całego sektora (ważona aktywami) jest zainteresowana udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy i są to przede wszystkim banki komercyjne" - podał.
Zaznaczył, że 20 proc. banków lokalnych (spółdzielczych) z regionów przygranicznych jest szczególnie zainteresowanych współpracą w zakresie procesów ekonomicznych związanych z odbudową Ukrainy.
Prezes ZBP wskazał, że najczęściej wymienianymi powodami zainteresowania udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy są oczekiwania klientów banków oraz zachęty sektora publicznego. "Największą populacją wśród zainteresowanych klientów banków stanowią podmioty polskie oraz podmioty z mieszaną polsko-ukraińską strukturą właścicielską" - powiedział.
Wyjaśnił, że do najczęstszych form, w jakich banki planują uczestniczyć w procesach odbudowy Ukrainy są: kredyty, konsorcja, obsługa rozliczeń oraz gwarancje bankowe.
Podkreślił też, że do głównych barier identyfikowanych przez banki należy zaliczyć ryzyko inwestycyjne i prawne, w tym obawy korupcyjne.
EFNI 2024 odbywa się w Sopocie od 16 do 18 października. Organizatorem jest Konfederacja Lewiatan z BusinessEurope i miastem Sopot. (PAP)
pm/ malk/