Chcesz kupić auto i jednocześnie obniżyć koszty jego użytkowania? To możliwe, jeśli prowadzisz firmę
fot. nadesłane / freepik.com
Samochód służbowy nie tylko dla prezesów wielkich korporacji? To nie tylko wykonalne, ale i opłacalne, nawet dla jednoosobowych firm. Co zrobić, aby móc odliczyć koszty użytkowania auta i obniżyć opłaty związane z prowadzeniem działalności? Kiedy możliwa jest rejestracja samochodu na firmę? Sprawdź szczegóły.
Rejestracja pojazdu na firmę a jednoosobowa działalność gospodarcza
Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to coraz popularniejsza forma prowadzenia przedsiębiorstwa. W ten sposób działają już nie tylko freelancerzy, ale również regularni pracownicy wielu dużych firm, twórcy startupów, specjaliści od kadr i restrukturyzacji. Nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również te niewielkie firmy są często „uzależnione” od użytkowania pojazdów. Auto jest im niezbędne, aby swobodnie przemieszczać się od klienta do klienta, realizować zakupy firmowe czy w ogóle świadczyć usługi.Jak się okazuje, rejestracja samochodu na firmę jest jednak możliwa jedynie dla firm, które mają osobowość prawną — tak jak spółki akcyjne czy spółki z o.o. Zakup pojazdu w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wymusza więc na właścicielu rejestrację na osobę fizyczną.
Co z pojazdem dla jednoosobowej firmy?
Jak w takim razie przygotować się do odliczania należnych kosztów z prowadzonej działalności? Jednoosobowa firma ma kilka możliwości. Najważniejsze to:
• wliczenie samochodu służbowego do ewidencji środków trwałych,
• wliczanie do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z samym użytkowaniem pojazdu, czyli opłat za paliwo, ubezpieczenie auta czy jego naprawę.
Co zrobić, aby móc wliczać wydatki na eksploatację auta w koszty prowadzenia działalności?
Wliczenie samochodu do ewidencji środków trwałych może odbyć się jedynie pod pewnymi warunkami. Właściciel pojazdu, a tym samym przedsiębiorca, musi wykazać, że:• auto jest sprawne i gotowe do codziennego użytku,
• samochód będzie użytkowany przynajmniej przez okres jednego roku,
• pojazd został przez niego nabyty we własnym zakresie,
• ma dowód zakupu pojazdu w formie umowy kupna-sprzedaży lub faktury VAT,
• auto będzie wykorzystywane zgodnie z potrzebami prowadzonej działalności.
Spełnienie tych warunków sprawia, że kierowca może złożyć wniosek o wpis do ewidencji środków trwałych. Dokument ten należy przedłożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta właściwym dla miejsca rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej.
Efekt wprowadzenia samochodu do firmy jednoosobowej — co zyskujesz?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, czy wprowadzenie do firmy samochodu jest opłacalne? Odpowiedź jest prosta: tak! Pojazd wykorzystywany do celów służbowych pozwala obniżyć koszt podatku VAT, który ponoszą przedsiębiorcy. Można dokonać odliczeń VAT zarówno od samego zakupu pojazdu, jak i od kosztów związanych z jego eksploatacją.Uwaga! Obniżenie tego podatku o 50% jest możliwe wtedy, gdy samochód jest wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Z kolei całość VAT-u można odliczyć wtedy, gdy auto jest użytkowane jedynie jako pojazd służbowy.
Ograniczenie stanowi opodatkowanie firmy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku właściciel przedsiębiorstwa nie może odliczyć podatku od zakupu i eksploatacji auta.
Co zrobić, aby odliczyć VAT z tytułu użytkowania pojazdu?
Potrącanie VATu wiąże się z koniecznością udania się do urzędu skarbowego. To tam właściciel pojazdu musi złożyć odpowiednią deklarację. Kolejnym krokiem jest stworzenie regulaminu użytkowania samochodu służbowego, a następnie regularne prowadzenie rejestru związanego z jego przebiegiem.Użytkowanie firmowego samochodu a ubezpieczenie
Czy samochodem firmowym może jeździć jedynie właściciel? Nie ma formalnych ograniczeń co do użytkowania pojazdu, jeśli regulamin firmy nie stanowi inaczej. Tym bardziej w przypadku jednoosobowej działalności, bo w niej pojazd może być użytkowany również do celów prywatnych. Istnieje więc możliwość udostępnienia auta osobom trzecim. Może się to jednak wiązać z pewną stratą. W przypadku kolizji czy wypadku, składki na ubezpieczenie komunikacyjne wzrastają, a to rodzi dodatkowe, często niepotrzebne koszty. O tym, jak się one kształtują, dowiesz się, wykorzystując kalkulator ubezpieczeń.Sprawdź wysokość ubezpieczenia samochodu na firmę i korzystaj z możliwości obniżenia kosztów prowadzenia działalności.
PRZECZYTAJ JESZCZE