MPK szuka zdjęć do albumu na 150-lecie komunikacji miejskiej
Jak przypomniał rzecznik MPK Marek Gancarczyk, w przyszłym roku komunikacja miejska w Krakowie będzie świętować 150-lecie swojej nieprzerwanej działalności. „To jest coś takiego, co łączy nas wszystkich, bo myślę, że przynajmniej raz w życiu każdy mieszkaniec Krakowa jechał tramwajem albo autobusem. I ta historia absolutnie nas łączy, stąd pomysł by wydać specjalny i wyjątkowy album ze zdjęciami” - zaznaczył przedstawiciel MPK.
Przewoźnik planuje wydanie albumu, w którym – oprócz archiwalnych zdjęć własnych - będzie miejsce także na stare fotografie przekazane przez krakowian. Dlatego – wskazał Gancarczyk – MPK zwróciło się apelem do mieszkańców o przeszukanie archiwów domowych i udostępnienie starych, nigdy dotąd niepublikowanych zdjęć, na których uwidoczniono krakowskie tramwaje, autobusy, przystanki, pętle i inne elementy infrastruktury transportowej.
Wybrane fotografie zostaną opublikowane w jubileuszowym albumie, a dodatkowo posiadacze najstarszych i najbardziej cennych historycznie zdjęć, których wartość potwierdzą eksperci, będą nagrodzeni.
Osoby chcące podzielić się swoimi pamiątkami proszone są o kontakt z MPK SA w Krakowie: mailowo - foto@mpk.krakow.pl lub telefonicznie pod numerem 12 254 19 51 (w godzinach 7.00-14.00).
Historia regularnej komunikacji miejskiej w Krakowie sięga 1875 roku, kiedy to uruchomiono pierwsze omnibusy konne. W 1882 roku oddano do użytku pierwszą wąskotorową linię tramwaju konnego, a 19 lat później tramwaje ciągnięte przez konie zostały zastąpione pojazdami elektrycznymi. Pierwsze regularne linie autobusowe w mieście pojawiły się w 1927 roku. W 1910 roku Gmina Kraków została większościowym udziałowcem firmy komunikacyjnej; po wielu zmianach na przestrzeni dziesięcioleci, współcześnie miasto jest jedynym właścicielem spółki MPK SA - wchodzi ona w skład Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK).
Obecnie miejską komunikację w Krakowie obsługują dwaj przewoźnicy: należące do gminy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które obsługuje linie autobusowe i tramwajowe oraz prywatna spółka Mobilis, wykonująca przewozy autobusowe. Za organizację transportu miejskiego jest odpowiedzialny Zarząd Transportu Publicznego (ZTP).(PAP)
rgr/ drag/