Nasza pamięć jest owocem waszych przeżyć
„Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężczyzną, wyzbyłem się tego, co dziecięce. Poza pamięcią. Ona pozostaje z najwcześniejszych nawet doświadczeń. Pamięć i doświadczenie są tym, co musimy dziś przemyśleć. Zrozumiałem to, dorastając, a najbardziej: tutaj. Nigdzie bardziej nie dorosłem. Przecież poznałem Auschwitz. Dzięki wam – ocalałym” – powiedział w poniedziałek Cywiński w przemówieniu podczas ceremonii.
Dyrektor podkreślił wagę pamięci. „Stoję tutaj od 18 lat. (…) Uczymy historii. To nie jest to samo co uczenie pamięci. Historia to znajomość faktów; pamięć to ich świadomość, właśnie tak potrzebna dziś. Historia nie tworzy traumy, natomiast pamięć - może. Pamięć jest kluczem dla dzisiejszego świata i projektowania przyszłego” – mówił.
Jego zdaniem nadal uczymy tylko historii, a nie pamięci. „Nasze programy edukacji muszą ulec zmianie, gdyż pamięć nie jest kwestią kultury; jest kwestią tożsamości” – wskazał. Jak zaznaczył zarazem, bez pamięci nie wiadomo nawet, którą drogę wybrać. „A jeśli naprawdę jej nie masz, to uwierz: twoi wrogowie wymyślą ci pamięć” – mówił.
Dyrektor muzeum, zwracając się do ocalałych podkreślił, że nasza pamięć jest owocem ich przeżyć i ich życia. „Nie ma słów, drodzy, jak za to wam dziękować. Ale co mamy z tym dziś zrobić? (…) Zrób więc zatem coś dobrego, tak jak potrafisz najlepiej. Zrób to dla innych, a zobaczysz, że zrobiłeś to też dla ciebie. Zrób to na skalę twoich możliwości. Ale zrób. Wyzdrowiejesz z bezsilności, z apatii. (…) Niech wreszcie twoja pamięć zacznie żyć. Dzisiaj. Bo to właśnie pamięć jest twoją podporą, pomocą. Twoim przeczuciem. Tobą” – mówił Piotr Cywiński. (PAP)
szf/ miś/ aszw/ mhr/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)