Jak poinformował poznański ratusz, Centrum Pomocy Dzieciom powstało, by kompleksowo i interdyscyplinarnie wspierać najmłodszych, którzy doświadczyli przemocy lub zaniedbania. Ma to być miejsce, w którym młodzi ludzie oraz ich rodzice znajdą potrzebną pomoc pod jednym dachem, w bezpiecznym otoczeniu.
Urząd wyjaśnił, że placówka będzie działać w oparciu o tzw. model Barnahus. Jest to rekomendowany przez Komisję Europejską oraz międzynarodowe organizacje sposób pomocy dzieciom. Nazwa modelu wywodzi się z języka islandzkiego i oznacza po prostu "dom dziecka". Jego celem jest zapewnienie najmłodszym skoordynowanej i skutecznej pomocy, m.in. podczas postępowań karnych. Takie specjalistyczne i wieloaspektowe wsparcie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo młodym ludziom i ich najbliższym, a także zmniejszyć społeczne i psychiczne konsekwencje przemocy. Dlatego też w poznańskim centrum znajdzie się pokój, w którym dzieci w przyjazny dla nich sposób będą mogły być przesłuchiwane przez sąd.
"W ramach centrum dzieci będą mogły przez 5 dni w tygodniu skorzystać z bezpiecznej, specjalnie dla nich przygotowanej przestrzeni, w której można opowiedzieć o swoich problemach. Czekać tam będzie na nich osoba dyżurująca, dostępna także telefonicznie. Młodzi ludzie mogą też uzyskać tam pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pedagogiczną, prawną, mediacyjną, socjalną, medyczną" – podał magistrat.
W poznańskiej placówce przeprowadzone zostaną także warsztaty dla osób pracujących z dziećmi, spotkania interdyscyplinarne i edukacyjne. Będzie można też tam skorzystać z konsultacji z ekspertami dotyczących Standardów Ochrony Dzieci obowiązkowych dla poznańskich instytucji, placówek i organizacji pozarządowych.
Na realizację projektu i uruchomienie Centrum Pomocy Dzieciom Miasto Poznań w roku 2024 przeznaczyło 150 tys. zł.
Magistrat wskazał, że Centrum jest częścią większej sieci, którą w Polsce koordynuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Pierwsza taka placówka powstała w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku i nosiła nazwę Child Advocacy Center (CAC). W Polsce pierwsze miejsce bazujące na modelu Barnahus utworzyła w 2004 r. w Warszawie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wtedy - Fundacja Dzieci Niczyje). W Poznaniu prowadzeniem placówki zajmie się Fundacja Dziecko w Centrum.(PAP)
ajw/ jann/