reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
24 listopad 2024

„Blask art déco” - wystawa z okazji 25-lecia muzeum w Stalowej Woli

zdjęcie: „Blask art déco” - wystawa z okazji 25-lecia muzeum w Stalowej Woli / fot. PAP
fot. PAP
Ponad 400 przedmiotów w stylu art déco: szklanych, ceramicznych, metalowych, a także charakterystyczne dla polskiej sztuki 20-lecia międzywojennego kilimy, można będzie od niedzieli oglądać na wystawie „Blask art déco” zorganizowanej w Stalowej Woli z okazji 25-lecia tamtejszego Muzeum Regionalnego.
REKLAMA

Wernisaż odbędzie się w niedzielne popołudnie o godz. 16, w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli, należącej do tamtejszego muzeum.

Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zaznaczyła, że placówka od wielu lat gromadzi wyroby rzemiosła artystycznego, wzornictwa przemysłowego, a także malarstwo i grafikę użytkową, utrzymane w stylistyce art déco, która swoje tryumfy święciła w okresie międzywojnia.

Zwróciła uwagę, że Stalowa Wola, która powstała u schyłku lat 30. XX wieku jako jedna z najważniejszych realizacji Centralnego Okręgu Przemysłowego, jest miejscem szczególnie predestynowanym do promowania tego stylu. Przypomniała, że miasto zostało zaprojektowane od podstaw i architektonicznie wpisywało się w panujące wówczas zarówno w europejskiej urbanistyce tendencje jak i w założenia polskiej odmiany art déco, która była popularyzowana jako narodowy styl odrodzonego kraju.

„Z architekturą Stalowej Woli idealnie współgrało wyposażenie przemysłowych i mieszkalnych obiektów. Często to właśnie akcesoria o charakterze praktycznym i dekoracyjnym, jak szkło, ceramika, platery czy tkaniny, decydowały o atrakcyjności i charakterze wnętrza” – dodała.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli posiada bogatą kolekcję art déco, w której znajduje się kilkaset różnorodnych obiektów o charakterze zarówno użytkowym, jak i typowo dekoracyjnym. Dużą część zbioru stanowią wyroby z kolorowego szkła, wyróżniające się doskonałą jakością techniczną i wysokimi walorami estetycznymi.

„Znalazły się tu, cenione na rynkach europejskich, wyroby Huty +Niemen+ z Brzozówki czy zakładów +Hortensja+ w Piotrkowie Trybunalskim oraz produkty mniejszych hut, działających w Ząbkowicach, Zawierciu, Radomsku i Krośnie, a także jednostkowe przykłady wyrobów obcych: śląskich, czeskich, niemieckich i francuskich” – wymieniła Wielgocka.

Na ekspozycji zobaczyć można wykonane z kolorowego szkła (zielonego, fioletowego, żółtego, niebieskiego) wazony, karafki, kieliszki, zastawy naczyń stołowych, salaterki. Ciekawostką są talerze z dodatkiem uranu, które - po oświetleniu ich ultrafioletową lampą - świecą.

Oprócz szklanych wyrobów, na wystawie pokazano też kolekcję przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, m.in. cukiernice, świeczniki, wykonanych z powszechnej wówczas ceramiki, której masowa produkcja i związana z tym ogólna dostępność przyczyniły się do rozpropagowania stylistyki art déco.

„Tę grupę obiektów reprezentują wyroby polskich i zagranicznych wytwórni, takich jak Ćmielów, Rosenthal czy Giesche, oraz mniej rozpoznawalnych, anonimowych manufaktur” – powiedziała Wielgocka.

Ciekawą część muzealnej kolekcji tworzą tkaniny dekoracyjne, wśród których przeważają kilimy, uznane za najbardziej polską tkaninę, święcące tryumfy w okresie 20-lecia międzywojennego.

„Pojawią się również platery, czyli efektowne, metalowe, posrebrzane naczynia, pochodzące z uznanych wytwórni wyrobów platerowanych, stanowiące elegancką alternatywę dla srebrnej zastawy” – wyjaśniła pracownica muzeum.

Wśród nich będzie można zobaczyć platery z Zakładu Platerniczego Norblinów, fabryki braci Hennebergów, wytwórni Józefa i Alfonsa Fragetów i niemieckiej wytwórni WMF.

Wystawa „Blask art déco” w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (budynek dawnego sądu w Rozwadowie, obecnie dzielnicy Stalowej Woli) potrwa do 9 marca 2025 r.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli powstało w lutym 1999 r. W jego powołanie zaangażowali się wszyscy mieszkańcy, którzy ofiarowali placówce wiele cennych pamiątek.

Jednak największy udział w kształtowaniu muzeum miał ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski, historyk, etnograf, regionalista (ur. w 1924 w Charzewicach, obecnie dzielnicy Stalowej Woli), który ofiarował w 1998 r. dla przyszłego muzeum swoje zbiory: dokumenty, numizmaty, dzieła sztuki.

Przez trzy lata muzeum korzystało z pomieszczeń Miejskiego Domu Kultury, gdzie zorganizowało ponad 30 wystaw. Obecną siedzibą placówki jest budynek ufundowany w XIX w. przez Lubomirskich na cele publiczne. W uroczystości otwarcia nowej siedziby w marcu 2002 r. wziął udział Michał Lubomirski-Pierre, wnuk ostatniego księcia na włościach rozwadowskich - Jerzego, zamordowanego w 1944 roku przez UB. (PAP)

api/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany