Multimedialna opera "D’ARC" na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
"D’ARC" to współczesna opera, podczas której widzowie odwiedzą Paryż 2024 roku, Warszawę 1944 roku oraz Rouen 1429 roku. Widowisko rozpisane zostało na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści: Joan – fotografka z Paryża, córka polskich emigrantów; Joanna – warszawska wiolonczelistka, a zarazem powstańczyni oraz Giovanna – francuska bohaterka narodowa. "Tym, co łączy postaci tej historii, jest gotowość oddania się wizji większej niż życie" - napisano na Facebooku Muzeum.
Na kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie Muzeum, zobaczymy między innymi Agnieszkę Grochowską, Dobrawę Czocher i Szymona Komasę. W realizację opery zaangażowanych jest blisko stu twórców – muzyków, wokalistów, tancerzy i realizatorów.
Szczegóły oraz datę premiery MPW poda wkrótce.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi 2 października, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska