Europejscy samorządowcy o dezinformacji przy granicy z Rosją
Cieszę się, że możemy w tym międzynarodowym gronie rozmawiać o zagrożeniach związanych z manipulowaniem informacjami. Jestem przekonany, że doświadczenia płynące z różnych krajów Unii Europejskiej nie tylko wzbogacą naszą dyskusję, ale również zmotywują do dalszego działania – mówi Alin-Adrian Nica (RO/EPP), wiceprzewodniczący komisji CIVEX.
Podczas pierwszej sesji panelowej "Unia Europejska na celowniku dezinformacji" problematykę przybliżali: Martyna Bildziukiewicz (East StratCom Task Force, Europejska Służba Działań Zewnętrznych), Tomasz Chłoń (były Ambasador Polski w Estonii i na Słowacji, Dyrektor Biura Informacyjnego NATO w Moskwie w latach 2017-2020, Isabella Wilkinson (Chatham House) oraz Michael Duffin (Departament Stanu USA).Jesteśmy 50 km od granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej, czyli blisko źródła wielu dezinformacji. Bliskość naszego spotkania jest symboliczna, ale zagrożenia całkiem realne – podkreśla gospodarz seminarium Gustaw Marek Brzezin (PL/EPP).
W sesji drugiej zatytułowanej "Dezinformacja vs. Demokracja – przeciwdziałanie manipulowaniu informacją na poziomie lokalnym" udział wzięli: Gustaw Marek Brzezin (Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego), Eduardas Borisovas (Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce), Carlos Hernandez-Echevarria (Szef polityki publicznej i rozwoju instytucjonalnego, Maldita), Juliane von Reppert-Bismarck (Dyrektor wykonawczy Lie Detectors), Simeon Dukic (Senior Manager, Strong Cites Network).
W Olsztynie w ślad za seminarium CIVEX 12 maja odbędzie się regionalna konferencja pt. „Dezinformacja kontra Demokracja”, która skierowana będzie do przedstawicieli samorządów lokalnych z województwa warmińsko-mazurskiego.Ogromną rolę do odegrania w walce z dezinformacją mają wiarygodne poprzez codziennie weryfikowaną pracę media lokalne. Trzeba wspierać ich siłę przekazu również za pomocą środków europejskich – apeluje marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Oba wydarzenia są doskonałą okazją do poszerzania kompetencji samorządów lokalnych i regionalnych w zakresie skutecznych narzędzi przeciwdziałania manipulowania informacjami oraz budowania odpornych społeczności lokalnych. Przedstawione przykłady dotychczas podejmowanych działań na rzecz walki z dezinformacją na poziomie lokalnym i regionalnym oraz możliwe dalsze inicjatywy w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w opinii Europejskiego Komitetu Regionów na temat dezinformacji, której sprawozdawcą głównym będzie marszałek Brzezin.